Arabuluculuk, ülkemizde uygulanmaya başladığı 2013 yılından bugüne, büyük bir gelişim ivmesi ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir. İhtiyari olarak başlanan arabuluculukta, önce iş uyuşmazlıklarında, ardından ticari uyuşmazlıklarda dava şartı sistemlerin getirilmesi ile birlikte, arabuluculuğun gelişimi ve yaygınlığı önemli ölçüde artmıştır. Sistem halkımız tarafından önemli ölçüde kabul görmüş ve benimsenmiştir. Artık dava dışı, ekonomik ve kısa süreli uyuşmazlık çözümlerinin hayatımızı daha fazla kolaylaştırdığı ve icra edilebilir olduğu görülmüştür.

Arabuluculuğun ülkemizde gelişiminin son ve en önemli adımlarından birisi de Singapur Sözleşmesi’dir. Bu sempozyum organize edildiği sırada 51 imzacı devlet bulunmakta iken, sayı ilerleyen tarihlerde artmıştır. Bu sözleşme ile birlikte ülkemizde gerçekleştirilen arabuluculuk anlaşmaları uluslararası düzeyde geçerliliğe sahip olmuştur. Özellikle ticari anlamda, arabuluculuk anlaşmalarının uluslararası geçerliliğinin bulunması, ticari hayatın daha etkin bir şekilde işlemesine ve hukuki güvenin tesisine imkân sağlayacaktır.

Singapur Sözleşmesi’nde imzacı olan ülkemizin bu sempozyuma ev sahipliği yapması, arabuluculuğa verdiğimiz önemi ve ilerleyen süreçte ülkemizin uluslararası arabuluculuk anlamında önemli bir merkez olması düşüncesini destekler niteliktedir. Sempozyumda Singapur Sözleşmesi her yönü ile ele alınmıştır. Sempozyumdaki konuşmacılar, bu sözleşmenin oluşturulmasında emek sahibi olan ve her aşamada destekte bulunan akademisyenler ve arabuluculardan seçilmiştir. İnteraktif olarak gerçekleştirilen sempozyumda, katılımcılar da sözleşmeye ilişkin olarak akıllarına takılan soruların cevaplarına ulaşma şansına sahip olmuşlardır. Singapur Sözleşmesi’nin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları Uluslararası Sempozyumu’nun, daha geniş kitleler tarafından erişilebilir bir kaynak olması adına oluşturulan bu kitabın, tüm okuyucularımıza faydalı olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum.

Hakan ÖZTATAR
Hukuk İşleri Genel Müdürü

https://adb.adalet.gov.tr/Resimler/SayfaDokuman/1412021155535Singapur%20S%C3%B6zle%C5%9Fmesi%E2%80%99nin%20Arabuluculuk%20%C3%9Czerine%20Yans%C4%B1malar%C4%B1%20Sempozyumu.pdf

https://www.arabuluculukmerkezi.com/wp-content/uploads/2021/05/Singapur-Sozlesmesinin-Arabuluculuk-Uzerine-Yansimalari-Sempozyumu.pdf

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.20 MB]